Reisverhaal «Antarctica – dagen 5 en 6, op zee »
Zuid Georgië
|
0 Reacties
23 Januari 2026
-
Laatste Aanpassing 07 April 2026
Antarctica – dagen 5 en 6, op zee
Dag: 5, 23 januari 2026 – op zee
7.45 u.
Wake-up call.
8.00 u.
Ontbijt, buffet.
Van onze Australische tafelgenoten horen we dat er allerlei spullen zijn gevallen in hun kamer deze nacht, zelfs hun stoel viel om. Ze hebben weinig kunnen slapen. Gelukkig hadden wij alles goed vastgelegd, dat zijn we gewend bij het reizen met onze camper.
9.00 u.
Presentatie: Introductie South Georgia, door Ali.
Net als de Falkland eilanden is South Georgia een Brits Overzees Gebied. Aan de hand van haar ervaringen, geeft Ali een boeiende uiteenzetting over het leven op dit eiland. Samen met haar man kwam ze hiernaartoe voor 4 maanden, maar ze bleven 8 maanden omdat er geen aflossing kwam. Hij had een verantwoordelijke overheidsfunctie, zij runde het postkantoor. We krijgen meer uitleg over de geschiedenis, economie, indrukwekkende fauna en flora van deze eilandengroep.
South Georgia is enkel per schip te bereiken. Wij zullen de noordoostkust van South Georgia bezoeken, de zuidwestkust bestaat uit kliffen en gletsjers en is daardoor niet toegankelijk. Het hoogste punt is Mount Paget, met 2.934 meter. Er verblijven enkele mensen in het kader van toerisme en wetenschappelijk onderzoek, in de zomer zijn dat er een 25-tal, in de winter 9.
Er wordt zeer veel belang gehecht aan het milieu. Hydro-energie wordt verwekt door een dam. Visserij wordt aan banden gelegd, toerisme is beperkt en onderworpen aan strenge en bio-security regels, dit alles wordt strikt gecontroleerd.
11.00 u.
Presentatie: Seals.
Informatie over pelsrobben en zeeolifanten wordt gebracht door Charlotte.
13.00 u.
Mededeling: verzoek om onze uurwerken te verzetten van 13 u naar 14 u, de tijd in South Georgia.
15.00 u.
Presentatie: Sir Ernest Shackleton, Endurance Expedition.
Zeer gepassioneerd brengt Marcelo het verhaal over Ernest Shackleton, die in 1914 de zuidpool wou oversteken, te voet en met gebruik van hondensledes. De expeditie mislukte toen zijn schip de Endurance in het pakijs van de Weddel Sea vastliep en later verging. Toch slaagde hij er wonderwel in om alle bemanningsleden te redden.
16.30 u.
Documentaire: IJs.
Over beide poolgebieden, met keizerpinguïns en ijsberen.
18.30 u.
Recap van de dag, briefing voor morgen, verplichte deelname.
Er wordt een film over South Georgia getoond, met uitleg van de lokale overheid.
We krijgen meer informatie over Bio security en de controles ervan.
Deze nacht komen we aan in Antarctisch water, dat is merkbaar koeler, de temperatuur daalt van 5,6° C naar minder dan 2° C. Hier hebben we meer kans om walvissen te spotten.
Film over South Georgia, door Sir David Attenborough (° 8 mei 1926), bioloog en televisiemaker, vooral natuurdocumentaires.
19.00 u.
Avondmaal, buffet.
Dag: 6, 24 januari 2026 – op zee
Het wordt opnieuw een woelige nacht, het rollen van het schip maakt ons regelmatig wakker.
7.45 u.
Wake-up call.
8.00 u.
Ontbijt, buffet.
Het valt ons op dat lang niet iedereen nog verschijnt op het ontbijt, meer en meer plaatsen in het restaurant blijven leeg.
We varen deze ochtend door dichte mist, met niet meer dan 100 meter zicht.
9.30 u.
Bio-Security briefing, verplichte deelname.
Uitleg waarom Bio-Security zo belangrijk is.
Er wordt getoond hoe de controle en het reinigen van alle boven kledij en materiaal dat wordt meegenomen aan land, moet worden uitgevoerd.
Daarna wordt iedereen op zijn beurt naar de lounge geroepen, met alle boven kledij, laarzen, rugzakken en ander materiaal dat mee aan land wordt genomen. Daar zijn meerdere plaatsjes ingericht, waar telkens iemand van de expeditie-leiding wacht met benodigdheden om alles grondig te controleren. Waar nodig wordt aangetoond wat beter kan en geholpen om dit grondiger te poetsen.
12.30 u.
Lunch, buffet.
Vandaag moeten we kiezen uit enkele opties voor het avondmenu.
14.30 u.
Mededeling: op het dek achter de brug wordt een project uitgevoerd ‘meten en rapporteren van wolken’. Wie wenst kan dit volgen.
15.00 u.
Presentatie: Pinguïns, door Ali.
Uitleg over kenmerken en gedrag van de verschillende soorten pinguïns, de vogels die niet kunnen vliegen, maar wel zwemmen op een bijzondere manier.
16.45 u.
Documentaire over dieren in de poolgebieden.
18.30 u.
Recap van de dag, briefing voor morgen.
19.00 u.
Avondmaal, bediening aan tafel.